HHO Plus CCPWM60A Manual de usuario
CCPWM60A – Installation Manual
HHO Hydrogen on Demand Dual Fuel Generator Systems
CCPWM60A – Installation Manual 2
CONTENTS
Disclaimer 3
Safety Precautions 3
Parts List 3
Technical Specifications 4
Pulse Width modulation 5
Main Features of the CCPWM60A 5
Electric Connections 6
Front Panel 7
Setting the operating values 8
Electrolyte and Amperage Control 9
Water Level Sensor 10
CCPWM60A – Installation Manual 3
Disclaimer
personal harm or property damage. Thank you for purchasing our CCPWM60A Constant Current Automatic
before getting started.
Safety Precautions
or using the CCPWM60A and/or the HHO System may result in serious damage to you and/or your vehicle.
is off and very importantly, not hot.
Your HHO System do not store hydrogen, subsequently there is no fire hazard when installed properly.
match or smoke near or in front of the generators output - the water tank could blow up!
Be careful with the generator working when the car is not moving. A small amount of hydrogen can
safety procedures used for any work carried out on automotive installations and maintenance.
Parts List
The CCPWM60A package includes the following items:
• 1 CCPWM60A Constant Current Automatic Power Switch Detection;
• 3 Yellow Butt Connectors.
CCPWM60A – Installation Manual 4
Technical Specifications
• Direct connection from Battery and Input to HHO CELL generator, without external relays;
• 60A Max Power supply;
• LCD Module Monochrome Display Screen: Voltmeter + Ammeter + Cell Charge information;
• Automatic detection of battery voltage and auto configuration for: +12V/+24V power supply;
• Quad operational chip sensor with 1% tolerance Zenner voltage detector;
• Auto power ON when the Engine is running;
• 3 Seconds delay PWM control, after Engine ON is detected;
• Auto Power OFF when Engine is turned OFF;
• Soft PWM startup to the max Ampere out power supply;
• Embedded trimmer for PWM control: from 0% to 100% HHO CELL power supply;
• Logical IC sensor, MUST be powered with 2 wires DIRECT from the battery;
• Embedded 4 way power barrier: Positive, Gnd, CELL - OUT, CELL + OUT;
• Optional Water tank sensor switch embedded on system;
• 2 Compact Alluminium dissipators for the 60A Mosfet;
• Frequency: 36kHz
CCPWM60A – Installation Manual 5
Pulse Width modulation
Pulse Width Modulation is a method of transmitting information on a series of pulses, changing the
prolongs the life of the cell while increasing the HHO output
sink mass;
the cell while increasing the HHO output.
Main Features of the CCPWM60A
NEW TECHNOLOGY: The CCPWM60A (Constant Current Pulse Width Modulator) will allow you to have always
the same amperage and HHO production regardless the electrolyte concentration, water temperature or
to install. In general the new CCPWM60A will work based on the voltage of the car/truck:
- Engine is stoped – voltage in car/truck is 12V or 24V – PWM is not working;
- Engine is working – voltage in car/truck is 13,8V or 27,6V – PWM is working.
The CCPWM60A autodetect when the car engine is running and automatically switches ON the HHO System,
OFF or not running.
when the level drops from a certain point.
Important: This product is intended for use on an automobile/truck with 12/24V
battery operation only. Working this devise with an independent power supplies
may result in malfunction and/or damage the devise.
CCPWM60A – Installation Manual 6
Electric Connections
1. Make sure your engine is not running during installation;
fixed. Please do not mount it over the battery;
3. Connect the black cable to the negative terminal of the battery;
4. Connect the red cable to the positive terminal of the battery;
5. Connect the blue cable to the negative coming from the HHO Cell;
6. Only use 4 mm section cable in your installation. Use the Yellow Butt Connectors.
CCPWM60A – Installation Manual 7
Front Panel
When you connect the CCPWM60A you will find the following information displayed:
In the CCPWM you have two buttons that will allow you
to change settings and control the device operation.
For example: if you press the left button (Pause) then
the CCPWM will pause and the following information
will be presented:
first “idle” and after “Run”.
CCPWM60A – Installation Manual 8
Setting the operating values
operating values of the CCPWM:
The CCPWM will only work when the real car voltage value is between the minimum and the maximum
working voltage value. For example if we work with the values displayed above the result will be:
Car voltage 13,4V ---------> CCPWM will work
Car voltage 14,6 V --------> CCPWM will not work
Car voltage 12,7 V --------> CCPWM will not work
In the configuration panel you can select the feature to edit using the left button (V):
CCPWM60A – Installation Manual 9
saved.
IMPORTANT: After having selected your voltage working limits you should test it
to check if it works correctly in your car. Stop engine and check if the CCPWM
shuts down. Start engine and check if CCPWM turns ON.
Electrolyte and Amperage Control
CCPWM60A – Installation Manual 10
will mean a higher fuel savings. There is an optimum point for all internal combustions engines. The
maximum amperage of the PWM will be set by the electrolyte concentration in the water. The PWM will
only control the amperage below this value.
Please use the following electrolyte concentration when using our CCPWM for the first time:
• 12V -> 20 grs KOH/liter
• 24V -> 10 grs KOH/liter