Pecron EB3000-24V Manual de usuario
Please read the user manual thoroughly before using
USER MANUAL
EB3000-24V
EB3000-24V 3072Wh
FUNCTION INTRODUCTION
①
②
③
LED Capacity Indicator
Indicator Under Cascade Status
Battery Expansion Port
④
⑤
⑥
Power Display Switch
DC12V XT60 Output
USB-C Ports
⑦
⑧
⑨
USB-A Ports
DC Button
DC 12V~95V Charging Port
⑤
⑧
⑨
⑥
⑦
④
①
②
③
SPECIFICATIONS
LiFePO4 Battery
Retain 80%+
Original Capacity
At 3500 Cycles
Dimension
L17.3*W12.2*H7.8 in
L441*W312*H200
mm
Capacity Battery Type Net Weight
Around 57lb
Around 26kg
3072Wh
(25.6V120Ah)
Protections
Over-Voltage,
Overheat,
Overload,
Short-Circuit,
Self-Recovery
Temperature
0℃~45℃/32°F~113°F
(Charging)
-20℃~45℃/-4°F~113°F
(Discharging)
EB3000-24V3072Wh
OUTPUT SPECS INPUT SPECS
XT60 Output*1 USB-A*1
(5V,9V,12V,20V,
Max 100W)*1
USB-C*1
(5V,9V,12V,
Max 18W)*1
DC 12V-30A
GX16MF-5*1
DC Charging(12V~95V)
Max 400W
CASCADE FUNCTION
It can be connected
with devices that come
with DC 24V cascade port.