Omnio RATIO UPJ230/01 Manual de usuario
Omnio AG, Bächlistrasse 326, CH-8426 Lufingen 3301000_Manual_ea.doc
Tel. +41 44 876 00 41, Fax +41 44 876 05 29, 03/11/2008
E-Mail info@omnio.ch, Internet www.omnio.ch
Operating Instructions
RATIO® Radio Bus System
UP Blinds Actuator 1-channel 6A
UPJ230/01
General Information:
The Ratio® actuators/receivers are controlled via radio signals of the Ratio® radio
transmitters. Every transmitter can control an unlimited number of
actuators/receivers. The Ratio® radio transmitters have a fixed address and must
be learned in for Ratio® actuators / receivers.The Ratio® switch actuators activate
various end users such as light bulbs, blinds, gates, doors and others.
Product and function description
The Ratio® blinds actuator UPJ230/01 is a device for flush or surface mounting.
A drive for blinds or a door can be lifted and lowered via its isolated output by
means of Ratio® radio transmitters.
Depending on the parameter setting, different functions can be assigned to the
output, for example, key sequences or switch-off delays of 10 minutes, i.e. the
Ratio® UP actuator consists of the device itself (hardware) and the application
program (software).
Position and function of the display and operating elements Technical data
A1: Button to switch from normal to learning mode and
learn in and unlearn transmitters
A1’: LED indicating a valid telegram in the learning mode
A2: Button for unlearning all learned-in transmitters
A2’: LED indicating the learning mode
A3: Screw-type terminals 4mm2 for connection of the
supply voltage and the load circuit
2 closing contacts 6A potential-free,
Rated current 6A / 250VAC
Inrush current 20ms/30A
Nominal current: 6A for switch actuators
Switched power AC1 1500VA
Switched power AC15 300VA
Incandenscent bulp 750W
Halogen lamp 230VAC 500W
Fluorescent bulps compensated 200W
Fluorescent bulps uncompensated 300W
Fluorescent bulps Duo-switched 300W
electronic ballast assuming max.10 uF 1 Stk.
Motor 1Ph AC3/230VAC 0,185kW
Capacitive load 10uF
Note in installation
Warning:
• The device may be installed in flush-mounted sockets (230VAC) and may only be installed and taken into operation by a licensed specialist
electrician.
• Please make sure that the device can be enabled by means of a line safety switch.
disconnected; otherwise, it may be destroyed.
• The applicable safety and accident prevention regulations have to be observed.
Assembly and Wiring
The Ratio® UP actuator can be used in plastic sockets, for flush or surface mounting or in devices.
Connecting control and load circuits:
• The connections consists of screw-type terminals 4mm2.
• Max. two wires with 1.5mm2cross-section may be connected.
Range between transmitter and receiver
Limitation of the range of the radio signals due to:
should be observed.
• Installation of the receivers on the floor (floor outlet) or close to the floor
• Humidity in materials
should be observed.
Material
Typical range
Material Typical range
Brickwork 20m, through max. 3 walls Plaster boards / wood 30m, through max. 5 walls
Learning in and unlearning of radio transmitters
Learning mode:
Programming Ratio® radio senders in Learning mode:
be fix allocated on channel K2.
Ratio® UP actuator is working with a range limited to 5m.
Selective unlearning of transmitters:
learning/clearing mode will be quit automatically.
Unlearning all learned in transmitters:
seconds the program automatically switches over to the learning mode.
Function setting:
Selecting and deselecting parameters:
8) again to quit the parameterization mode again.
Example: Selecting the switch-off delay 5 minutes:
1. Select the parameterization mode with the key sequence
1-0-0-0 for parameter no. 8. If the parameterization mode
is active, a switching of the relay should not be possible
any more.
2. Select parameter no.13 with the key sequence 1-1-0-1.
3. Quite the parameterization mode with key sequence 1-0-0-0
for parameter no. 8.
Now the Ratio® UP actuator is enabled with the function
switch-off delay 5 minutes.
Legal requirements / old devices
hazardous toys for children.
specifications of the device may be changed without prior notice.
case is made of reusable plastic material.
Wiring diagram Designation Type Article number
L
N
1
CLRLRN
UPJ230/01
868MHz
enocean
M
Ratio®-UP blinds actuator single 230VAC/6A,
Main supply 230VAC UPJ230/01 3301000