Delphi DG9T-15K619-CF Manual de usuario
Document Title:
BI-NEU RTM Homologation Description
Page 1 / 5
BI-NEU Radio Transceiver Module (RTM)
Homologation Document
Part Number: DG9T-15K619-CF
Table of Content
1. Preface______________________________________________________________________________2
2. Configuration and Identification of Equipment Under Test (EUT)______________________________3
2.1 Description ______________________________________________________________________3
2.2 Identification-Labeling _____________________________________________________________3
2.3 Operation Declarations ____________________________________________________________3
2.3.1 Modes of Operation ______________________________________________________________4
2.3.2 Variants________________________________________________________________________5
2.4 EUT Samples & Configuration_______________________________________________________5
2.4.1 Functional Configuration/Operation Modifications _______________________________________5
2.4.2 Production Intent_________________________________________________________________5
Document Title:
Page 2 / 5
1. Preface
This document provides an overview of the North American Bi-Directional Radio Transceiver Module for
Homologation Testing
„NOTICE:
Operation is subject to the following two conditions:
(1) this device may not cause harmful interference, and
operation.
Le présent appareil est conforme aux CNR d'Industrie Canada applicables aux appareils radio
exempts de licence. L'exploitation est autorisée aux deux conditions suivantes:
(1) l'appareil ne doit pas produire de brouillage, et
susceptible d'en compromettre le fonctionnement.
NOTICE:
FCC authorization to operate this equipment.”
Page 3 / 5
2. Configuration and Identification of Equipment Under Test (EUT)
2.1 Description
Data request RF message.
The following are pictures of the EUT:
<Take & Insert Top & Bottom pictures of 902MHz BI-NEU Module (with housing)>
<Take & Insert picture of 902MHz BI-NEU PCB top side and bottom side>
2.2 Identification-Labeling
The following figures define the identification labeling for the EUT:
<Take & Insert Picture of BI-NEU Label attached to housing>
<Take & Insert Clear pictures of Text that is molded into the various sides of the BI Housing>
2.3 Operation Declarations
The following table provides general operation declaration information for the EUT:
Page 4 / 5
Equipment Type
RF Receiver
Country of Origin:
Mexico
Operating Voltage
7.0VDC to 24VDC
8.0 VDC to 16VDC
(Nominal)
Operating Temperature
-40 deg C to + 105deg C
Operating Freq Range
902.425 MHz +/- 210kHz
(RKE Channel 1)
902.375 MHz +/- 210kHz
(RKE Channel 2)
903.425MHz +/- 360kHz
(PEPS Channel)
315.000 MHz +/- 360 kHz
(TPM)
Modulation
FSK w/ + 7.5kHz
Deviation (RKE)
FSK w/ + 15kHz (PEPS)
ASK (TPM)
FSK w/ +35kHz deviation
(TPM)
RX Data Frame Size
105 bits (RKE)
80 bits (TPM)
85 bits to 160 bits (PEPS)
RX Data Rate
2.1kbps +/- 0.4% (RKE)
9.6 kbps +/- 0.4% (TPM)
9.6 kbps +/- 0.4% (PEPS)
RX Data Encoding
Manchester
Antenna Type:
Integral Diversity antenna
structure for RKE and
single antenna for TPM
reception
(Insert dimensions from
part dwg)
TX Operating Freq Range
902.425 MHz +/- 40kHz
(RKE Channel 1)
902.375 MHz +/- 40kHz
(RKE Channel 2)
Antenna Gain
N/A
TX Data Frame Size
37 bits
TX Modulation
OOK
TX Data Encoding
Manchester
TX Data Rate
1.95kHz +/- 0.4%
2.3.1 Modes of Operation
active.
2.3.1.1 Receive
The EUT has two modes of Receiver operation depending upon the vehicle status:
Receiver is periodically activated and deactivated (Polling mode) whenever the RTM is not awake and
the vehicle CAN serial bus is asleep.
oNote: Polling operation requires RKE Fob ID’s to be learned and/or TPM functionality to be
enabled.
Receiver is continuously active whenever RTM is awake or vehicle CAN serial bus is awake.
2.3.1.2 Transmit
active when the EUT TX mode is in operation.
Vehicle status request transmission from RKE Fob occurs either following a vehicle Remote Start or
request.
Page 5 / 5
2.3.2 Variants
The EUT only supports one configuration setting
2.4 EUT Samples & Configuration
One unmodified sample, one receive test sample for low band reception (315MHz), one receive test sample for
high band reception (903MHz) and eight transmit test samples were provided to the homologation vendor for
certification testing and approval in the countries defined in the statement of work.
2.4.1 Functional Configuration/Operation Modifications
following:
2 receive test samples provided for certification testing runs in polling mode whenever 8V to 16V
(12.8V) is applied to the power supply input pin and were modified by the manufacturer in order to