HD350AR12
3. Product Appearance of the HD350AR12
1. Power LED: The LED illuminates green when power is applied
2. ARC Mode: Press the button with paper clip or other sharp tool to enable the
ARC mode, and then the left LED illuminates blue. Press it again to exit the
ARC mode and the LED is off.
3. ARC Audio In: Toslink connector to connect ARC audio source device (e.g.TV).
4. FW: Micro-USB port for firmware upgrade.
5. HDMI Out: Type-A female HDMI output port to connect HDMI display (e.g.TV).
6. Audio Breakout: If the ARC mode is OFF, the Toslink connector is connected
to speaker or amplifier for HDMI source audio de-embedding. Note that if the
ARC mode is ON, this port has no audio output.
7. IR In: 3.5mm jack to connect the 12V IR receiver for IR pass-through.
8. IR Out: 3.5mm jack to connect the 12V IR emitter for IR pass-through.
9. RS232: 3-pin terminal block to connect the RS232 control device (e.g. PC) or a
third-party device to be controlled.
10. HDBT In: RJ45 port to connect the HDBT output port of transmitter by CATx
Ethernet cable. The LINK LED illuminates orange when there is a valid
HDBaseT link between the transmitter and the receiver. The HDCP LED
illuminates green when the video contains HDCP content.
11. DC 24V: DC connector for the power adapter connection.