Asus UX303UA Guía

Notebook PC
E-Manual
Første udgave
Juli 2015
DA10406

2
Notebook PC E-Manual
Ophavsret Information
Ingen del af denne manual, inklusive produkterne og softwaren beskrevet heri, må - undtagen som
reservedokumentation for køberen selv - på nogen måde kopieres, transmitteres, transkriberes, lagres
på et søgesystem eller oversættes til andet sprog uden udtrykkelig, skriftlig tilladelse fra ASUSTeK
COMPUTER INC. (“ASUS”).
ASUS LEVERER DENNE MANUAL "SOM DEN ER" - UDEN GARANTI AF NOGEN ART, HVERKEN UDTRYKKELIG
ELLER UNDERFORSTÅET, HERUNDER, MEN IKKE BEGRÆNSET TIL UNDERFORSTÅEDE GARANTIER
OG BETINGELSER VEDRØRENDE SALGBARHED ELLER EGNETHED TIL ET GIVENT FORMÅL. ASUS'
DIREKTØRER, CHEFER, ANSATTE OG AGENTER ER IKKE I NOGET TILFÆLDE ANSVARLIGE FOR NOGEN SOM
HELST INDIREKTE, SÆRLIG, TILFÆLDIG ELLER FØLGELIG SKADE (HERUNDER SKADE I FORM AF TAB AF
FORTJENESTE,TAB AF FORRETNING, TAB AF BRUG ELLER DATA, FORSTYRRELSE AF FORRETNING OSV),
SELV, HVIS ASUS ER BLEVET OPLYST OM MULIGHEDEN FOR SÅDANNE SKADER SOM FØLGE AF FEJL I
DENNE MANUAL ELLER DETTE PRODUKT.
Produkter og selskabsnavne i denne manual kan være eller ikke være deres respektive virksomheders
registrerede varemærker eller ophavsretter og tjener kun som identikation og forklaring og til ejerens
fordel uden nogen som helst hensigt om at krænke.
SPECIFIKATIONER OG INFORMATIONER I DENNE MANUAL SKAL KUN TJENE SOM INFORMATION OG KAN
TIL HVER EN TID OG UDENVARSEL ÆNDRES. DE FORPLIGTER IKKE PÅ NOGEN MÅDE ASUS. ASUS PÅTAGER
SIG INTET ANSVAR FOR FEJL OG UNØJAGTIGHEDER I DENNE MANUAL, HERUNDER I RELATION TIL
PRODUKTET OG SOFTWAREN BESKREVET HERI.
Copyright © 2015 ASUSTeK COMPUTER INC. Alle rettigheder forbeholdt.
Ansvarsbegrænsning
Der kan opstå tilfælde, hvor du, som følge af mangler fra ASUS' side eller andet ansvar, er berettiget til
erstatning fra ASUS. I alle sådanne tilfælde, uanset baggrunden for hvilken du er berettiget til erstatning
fra ASUS, er ASUS kun ansvarlig - op til den listede kontraktpris - for skade på person (inklusive død),
skade på fast ejendom, skade på konkret personlig ejendom samt for reel og direkte skade som følge af
undladelse af eller fejl ved udførelse af de retslige forpligtelser under denne garanti.
ASUS vil kun være ansvarlig for og erstatte tab, skade, skader eller krav på basis af denne kontrakt,
skadevoldende handling eller brud i henhold til denne garantierklæring.
Denne begrænsning gælder også ASUS' leverandører og forhandlere. Den er ASUS', dets leverandørers
og din forhandlers maksimale, kollektive ansvar.
ASUS ER IKKE UNDER NOGEN OMSTÆNDIGHEDER ANSVARLIG FOR: (1) TREDIEPARTS SKADESKRAV
MOD DIG, (2) TAB AF ELLER SKADE PÅ DINE DATAREGISTRERINGER, (3) SÆRLIGE, TILFÆLDIGE ELLER
INDIREKTE SKADER ELLER FOR NOGEN ØKONOMISK FØLGESKADE (HERUNDER TAB AF FORTJENESTE
OG OPSPARING), OGSÅ SELVOM ASUS, DETS LEVERANDØRER ELLER DIN FORHANDLER ER OPLYST OM
MULIGHEDEN HERFOR.
Service og støtte
Besøg vores ersprogede websted:
http://support.asus.com

Notebook PC E-Manual
3
Indholdsfortegnelse
Om denne manual ....................................................................................................7
Konventioner, brugt i denne manual....................................................................... 8
Ikoner.................................................................................................................................. 8
Typografi............................................................................................................................8
Sikkerhedsforskrifter ................................................................................................9
Sådan bruger du din Notebook PC.......................................................................... 9
Sådan passer du på Notebook PC'en ...................................................................... 10
Ansvarlig bortskaffelse ................................................................................................. 11
Kapitel 1: Hardware-installation
Lær din Notebook PC at kende.............................................................................14
Set oppefra........................................................................................................................14
Bund.................................................................................................................................... 17
Højre side........................................................................................................................... 19
Venstre side.......................................................................................................................21
Kapitel 2: Sådan bruger du din Notebook PC
Kom i gang...................................................................................................................24
Sådan oplader du Notebook PC'en.......................................................................... 24
Løft for at åbne skærmpanelet................................................................................... 26
Tryk på tænd/sluk knappen........................................................................................ 26
Sådan bruges berøringspladen................................................................................. 27
Brug af tastatur...........................................................................................................31
Funktionstaster................................................................................................................ 31
Windows® 10 taster....................................................................................................... 32

4
Notebook PC E-Manual
Kapitel 3: Sådan arbejder du med Windows® 10
Start for første gang..................................................................................................34
Startmenuen ...............................................................................................................35
Åbn startmenuen ...........................................................................................................36
Sådan åbnes programmer fra startmenuen ......................................................... 36
Windows®apps...........................................................................................................37
Sådan bruges Windows® appsene........................................................................... 38
Sådan tilpasses dine Windows® apps...................................................................... 38
Opgavevisning............................................................................................................41
Fastgørelsesfunktionen...........................................................................................42
Sådan fastgøres hotspots............................................................................................42
Løsningscenter...........................................................................................................44
Andre tastaturgenveje.............................................................................................45
Tilslutning til trådløse netværk.............................................................................47
Wi-Fi-tilslutning...............................................................................................................47
Bluetooth ..........................................................................................................................48
Flyfunktion........................................................................................................................ 49
Sådan slukker du for Notebook PC’en ..............................................................50
Sådan sætter du din bærbare pc til at slumre...................................................... 51

Notebook PC E-Manual
5
Kapitel 4: Selvtest ved start (POST)
Selvtest ved start (POST).........................................................................................54
Sådan bruges POST til at få adgang til BIOS og fejlfinding............................. 54
BIOS ................................................................................................................................54
Få adgang til BIOS .......................................................................................................... 54
BIOS-indstillinger............................................................................................................ 55
Genopretning af systemet......................................................................................65
Sådan vælges en gendannelsesmulighed.............................................................66
Tips og ofte stillede spørgsmål
Nyttige tips til din notebook-pc...........................................................................70
Ofte stillede spørgsmål om hardware................................................................71
Ofte stillede spørgsmål om software .................................................................74
Tillæg
DVD-ROM drev information ...................................................................................... 78
Blu-ray ROM-drevoplysninger ................................................................................... 80
Overholdelse indbygget modem ............................................................................. 80
Oversigt..............................................................................................................................81

6
Notebook PC E-Manual
Erklæring vedrørende netværkskompatibilitet................................................... 81
Ikke-stemme udstyr ......................................................................................................81
Federal communications commission erklæring................................................ 83
FCC Radio Frequency (RF) Exposure Caution Statement................................. 84
Overensstemmelseserklæring (R&TTE Direktiv 1999/5/EC)............................ 85
CE mærkning advarsel..................................................................................................85
Kanaler for trådløs drift for forskellige domæner ............................................... 86
Begrænsning på trådløse frekvensbånd i Frankrig ............................................ 86
UL sikkerhedsnoter........................................................................................................ 88
Krav til strømsikkerhed................................................................................................. 89
TV Tuner meddelelser ................................................................................................... 89
REACH................................................................................................................................. 89
Macrovision Corporation produktnote...................................................................89
Forebyggelse af høretab.............................................................................................. 89
Sikkerhedsinformation for Nord-Europa (for lithium-ion-batterier)............ 90
Sikkerhedsinformation for optisk drev................................................................... 91
CTR 21 godkendelse(til bærbar computer med indbygget modem).......... 92
ENERGY STAR overholdende produkt..................................................................... 94
Globale regler vedrørende miljøbeskyttelse - overholdelse og erklæring 94
ASUS Genbrug / Returservice .................................................................................... 95

Notebook PC E-Manual
7
Om denne manual
Denne manual indeholder oplysninger om hardwaren og softwaren i
din Notebook PC. Den er organiseret i følgende kapitler:
Kapitel 1: Hardware-installation
Dette kapitel giver detaljerede oplysninger om
hardwarekomponenterne i din Notebook PC.
Kapitel 2: Sådan bruger du din Notebook PC
Dette kapitel viser dig, hvordan du bruger de forskellige dele af
Notebook PC'en.
Kapitel 3: Sådan arbejder du med Windows® 10
Dette kapitel giver en oversigt over, hvordan du bruger
Windows® 10 på din Notebook PC.
Kapitel 4: Selvtest ved start (POST)
Dette kapitel viser dig, hvordan du bruger POST til at ændre
indstillingerne på Notebook PC'en.
Tips og ofte stillede spørgsmål
Dette afsnit indeholder anbefalede tips, ofte stillede
spørgsmål om hardware og software som kan hjælpe dig med
vedligeholdelse og løsning af almindelige problemer du muligvis
kan opleve med din notebook-pc.
Tillæg
Dette afsnit indeholder bemærkninger og sikkerhedserklæringer
vedrørende Notebook PC'en.

8
Notebook PC E-Manual
Konventioner, brugt i denne manual
For at fremhæve nøgleoplysninger i denne manual, vises nogen tekst
på følgende måde:
VIGTIGT! Denne meddelelse indeholder vigtige oplysninger, som skal
følges for at udføre en opgave.
BEMÆRK: Denne meddelelse indeholder yderligere oplysninger og tips,
som kan hjælpe med at udføre bestemte opgaver.
ADVARSEL! Denne meddelelse indeholder vigtige oplysninger, som skal
følges mens du udfører bestemte opgaver, hvilket er af hensyn til din egen
sikkerhed, og for at forhindre beskadigelse af dataene og komponenterne
i din notebook pc.
Ikoner
Ikonerne nedenfor fortæller dig hvilken enhed, der kan bruges til at
udføre en række opgaver eller procedurer på din notebook pc.
= brug berøringspladen.
= brug tastaturet.
Typogra
Fed = Dette indikerer en menu eller et punkt, som skal vælges.
Kursiv = Dette henviser til afsnit i denne vejledning, hvor du kan
nde yderligere oplysninger.

Notebook PC E-Manual
9
Sikkerhedsforskrifter
Sådan bruger du din Notebook PC
Denne bærbare PC må kun bruges i omgivelser med
temperaturer på mellem5 °C (41°F) og 35 °C (95 °F).
Tjek på mærkaten i bunden af Notebook PC, at din
adapter passer med el-tilførslen.
For at forhindre generende varme eller skade som
følge af denne må du ikke anbringe Notebook PC'en
i dit skød eller nær nogen del af din krop.
Brug IKKE ødelagte netledninger, tilbehør eller
andre perifere enheder.
Mens enheden er tændt skal du altid sørge for, at
du ikke bærer eller tildækker din Notebook PC med
materialer, som kan reducere luftventilationen.
Undgå at stille Notebook PC'en på ujævne eller
ustabile arbejdsoverader.
Du kan lægge din Notebook PC i
røntgenmaskinerne i lufthavne (disser anvendes
på genstande, der sættes på transportbæltet), men
den må ikke udsættes for magnetiske detektorer og
magnetstave.
Kontakt dit rejseselskab for at høre mere om
relaterede tjenester på yet, som du kan bruge,
samt mulige begrænsninger, der skal overholdes,
når du bruger din Notebook PC på yet.

10
Notebook PC E-Manual
Sådan passer du på Notebook PC'en
Inden du rengører Notebook PC'en skal du frakoble
netstrømmen og erne batterienheden (hvis den
forendes). Brug en en ren cellulosesvamp eller et
rent vaskeskind med en lille smule ikke-slibende
rengøringsmiddel og et par dråber varmt vand.
Fjern overskydende fugt fra Notebook PC'en med
en tør klud.
Brug ikke stærke opløsningsmidler som f.eks.
fortynder, rensebenzin eller andre kemikalier på
eller nær Notebook PC'en.
Anbring ikke genstande oven på Notebook PC'en.
Udsæt ikke Notebook PC'en for stærke magnetiske
og elektriske felter.
Udsæt og brug den ikke Notebook PC'en i
nærheden af væsker, regn eller fugt.
Udsæt ikke Notebook PC'en for støvede omgivelser.
Brug ikke Notebook PC'en nær gaslækager.
Este manual sirve para los siguientes modelos
1
Tabla de contenidos
Otros manuales de Computadora portátil de Asus

Asus
Asus 1 E1309 Instrucciones de uso

Asus
Asus N591LN Guía

Asus
Asus Zenbook Pro Duo UX581 Manual

Asus
Asus S200E Guía

Asus
Asus M2N Instrucciones de uso

Asus
Asus NX90Jn Manual de usuario

Asus
Asus X512FJ Manual de usuario

Asus
Asus Zenlock 14 UM431DA-AM005T Manual de usuario

Asus
Asus UX334FLC Guía

Asus
Asus G57JX Guía































