ProofVision PV32HB-4K Manual de usuario
ProofVision
Outdoor Aire TV
Please read these instructions thoroughly before
attempting to operate or adjust this television.
ProofVision
“Making it work in challenging conditions”
PV32HB-4K | PV43HB-4K | PV55HB-4K | PV65HB | PV75HB
User Manual
www.proofvision.co.uk 2
Package Contents
Dear customer, thank you for purchasing the Aire television.
TV design with slight engineering modifications to ensure safety and durability outdoors while being
easy to install and even easier to use.
POWER
MENU
VOL
_CH
_
ENTER
INPUT FAV
-/--
EPG SLEEP
EXIT
MUTE
Bracket & speakers sold separately
About your TV
www.proofvision.co.uk 3
Power 240v input. Use lead supplied with TV only.
RS232 Serial port for integration with automation/control systems. Drivers available at
https://www.proofvision.co.uk/downloads/
TV Aerial port to receive Freeview signal
TV (S2) Port for connecting satellite signals
USB Insert media via USB media stick
Audio Out 3.5mm jack. Can be used to run analogue sound to external amplifier. Keep blue
connector in place if using amplifier to run to external speakers
IR Can run a receiver to increase signal distance
Coax Digital coaxial audio port
HDMI 1/2/3 For accepting HDMI signals. HDMI 3 supports Audio Return Channel (ARC)
SCART For connecting SCART sources
Speakers To connect to outdoor passive speakers using red/black speaker cable. Ensure small
blue connector is plugged in to Audio out connection to operate.
TV Connections
Power
USB - Power only
RS232 TV TV
(S2)
USB AUDIO
OUT
IR COAX HDMI HDMI2 HDMI3
(ARC)
SCART
Speakers
www.proofvision.co.uk 4
Installation
Installation must be carried out by a qualified installer i.e. AV technician or electrician
• These screens will require 2 people to do any lifting as they are heavier than normal domestic
televisions.
provided on the inputs cover. If these screws are lost/damaged, please contact ProofVision to
arrange replacement.
• The VESA screws provided should be the only screws used with the ProofVision Outdoor TV, for
spares please contact ProofVision directly.
• Please ensure the wall and bracket/stand used for mounting can support the weight of the TV.
• The TVs top operating temperature is 60 degrees Celsius and the unit can reach this temperature
if exposed to direct sunlight while in use over a long period of time, so it is recommended to
factor this in when deciding install location.
Caution
Never tamper with any of the components, or any other adjustment controls not mentioned in this
when the product is dropped or applied with impact. When you are cleaning the panel, make sure
All technical work on the TV should only be performed by an electrician, due to the high voltage
power input.
32” 42” 55” 65” 75”
VESA standard 400x100mm 400x200mm 400x200mm 520x400mm 400x400mm