Optics HDFC-200D Manual de usuario
User’s Manual
HDFC-200D
Stretch HDMITM
Manual Contents
______________________________________________________
Manual Contents 1-0
Welcome! Product Description 1-1
System Requirements for Setup 1-2
Installation 1-3
Troubleshooting, Maintenance, Technical Support 1-4
Product Specifications 1-5
Warranty Information 1-6
Pictorials
Figure 1 –General connection diagram of HDFC-200D 1-1
Welcome!
Congratulations on your purchase of the Stretch HDMITM HDFC-200D,
Detachable Active Optical Cable for HDMI 2.0. This manual contains
information that will assist you in installing and operating the product.
Product Description
Shipping Group
HDFC-200D, HDMI 2.0 Detachable Active Optical Cable: One (1)
unit, length as your inquire.
User’s Manual
Figure 1 –General connection diagram of HDFC-200D
System Requirements for Setup
Hardware requirements
You have to have a HDMI display source (Media player, PC or
laptop). It should support the maximum graphic resolution
feature of Display (TV, Monitor or Projector) to be connected.
No special requirements memory size, CPU speed and
chipsets, if you’ve already properly installed your HDMI
systems.
Software requirements
No special restrictions, if you’ve already properly installed your
HDMI systems.
AC/DC Power Adapter Technical Advisory
The HDFC-200D is designed to use +5V internal power supplied
through a HDMI pin (#18) on the graphic source port. However,
HDFC-200D requires USB power supply on RX side to power up.
Note that if either of Display source or Display does not support
HDMI 2.0 standard, HDFC-200D would not transmit HDMI 2.0 signal.
Just like copper cable, transmitting information will follow lower
resolution of the two.
(Example: 4K Display source –2K Display → 2K resolution,
2K Display source –4K Display → 2K resolution)
Warning
Do not connect micro HDMI connector, which is place on the end
part of core cable, directly to any micro HDMI receptacle other than
HDFC-200D body part. Using micro HDMI connector without HDFC-
200D connector will damage cable and/or HDMI devices.
Installation
Important: Please use the installation procedure below. Improper or no
operation may result if the start-up sequence is not correctly followed.
Step 1
Unpack the contents of the shipping group.
Step 2
Connect both connector and cable of HDFC-200D if they are not engaged with
each other.
Step 3
Plug USB connector of RX side to USB port of a display and check the blue
LED of RX is ON.
Step 4
Plug the HDMI plug of the RX side of HDFC-200D into the HDMI receptacle of
a Display.
Step 5
Plug directly the HDMI plug of the TX side of HDFC-200D into the HDMI
receptacle of HDMI source (Media player, PC or laptop), and check if LED of
TX side is ON
Step 6
If the system does not work properly, go to page 1-4, trouble shooting.
Note: Opticis does NOT recommend customer to use any intermediate cable
or adapter between them. It may deteriorate the signal transmission
performance.)
Note: If there is no display after Step 5, kindly unplug either TX or RX side of
HDFC-200D and re-plug them back to HDMI source.
Note: HDFC-200D can utilize the +5V power supplied through a HDMI pin
(#18) from the HDMI source. Nonetheless, you have to confirm the power
being capable to supply more than 500mA. If HDMI source doesn’t supply
enough power, you can make a customized order of HDFC-200D, USB power
cable on TX side for supplying power (optional).
Note: Many HDMI sources, especially HDMI 2.0 products, would be able to
supply sufficiently DC power to operate HDFC-200D on TX side.
Product Specifications
HDFC-200D, HDMI 2.0 Detachable Active Optical Cable
Support HDMI 2.0 Standards
Extends up to 4K (4096x2160) at 60Hz (RGB & YCbCr : 4:4:4)
Transmits HDMI 2.0 data up to 100m(328feet) over hybrid cable
Adopts Plenum graded & LSZH (Low Smoke Zero Halogen) hybrid
cable
Offers perfect flexibility during installation by separating HDMI
connector from cable
Prevents accidental disconnection by using High-Retention HDMI
connector
Operates by external USB power on the display(RX) side
Provides USB power cable on display source(TX) side for
insufficient power supply(optional)
Supports HDR at 10 bit or 12 bit speeds respectively within its
maximum bandwidth, 18Gbps
Tensile load: 150N
Short Term Load 300 N for 30min
Long Tern Load 150N for 10min
Minimum bending radius: 70mm(Under Load)
(usually safe in assuming a minimum long-term low-stress
radius not less than 15 times the cable diameter; EIA/TIA 568
For Fiber Optics
Outer diameter of cable: 3.9x2.7mm
Mechanical specifications of TX and RX module parts
Dimensions: 50.0mm / 20.0mm / 10.4mm (L/W/H)
Environmental Specifications
Operating temperature: 0°C to 60°C
Storage temperature: - 20°C to 85°C
Humidity: 10% to 90%