FSAF24-SR(-S) U
Proportional, Sprin
Return, 24 V, 2 to 10 VDC or 4 to 20 mA control si
nal
peration at 250°F
or limited time per UL555
testin
Accessories (AF series accessories may be employed)
ND-AF
Dam
er
osition indicator
4 U
Universal clam
for 3
8” to 3
4” shaft
4-1
Universal clamp for up to 1.05” dia. jackshafts
Universal clamp for hexshafts 3
8” to 5
8
H-AF
rank arm for up to 3/4” round shaft (Series 2)
rank arm for up to 1.05”
ackshaft
Series 2
H-AFV V-
lt kit f
r KH-AF
n
KH-AF-
T
l-
11
mm wr
n
h
SGA24 Min. and/or max. positioner in NEMA 4 housin
F24 Min. and
or max. positioner for flush panel mountin
Z
-R
1
Ωresistor for 0 to 20 mA control si
nal
ZDB-AF2 U
ngle of rotation limiter
ZG-10
Universal mounting bracket
Z
-101
versa
mount
ng
rac
et
-1
Multiple actuator mountin
bracke
-103
versa
mount
rac
et
ZG-104 Universal mountin
bracket
ZG-10
Mountin
bracket
or Honeywel
Mod IV replacement or new
ran
arm type
nsta
at
on
Mountin
bracket for Honeywel
M
III
r
hn
ri
100 replacement or new crank arm type installation
bracket for Barber Colma
MA 3../4.., Hone
well
o
or
or
o
nson
eries 100 replacement or new
rank arm type installation
ZG-AF
rank arm adaptor kit for AF/NF
ZG-AF10
rank arm ada
tor kit for AF/NF
ZS-100 Weather shield
metal
-15
eat
er s
e
po
ycar
onate
ZS-26
Explosion-proo
housin
NEMA 4X housin
Methods Guide
NOTE: When usin
FSAF24-SR
-S
US actuators, only use accessories listed on this pa
e.
Typical Specification
ro
ortional smoke, and combination
re and smoke dam
ers, shall be controlled b
elimo FSAF24-SR actuators. The control si
nal shall provide proportional damper
control in res
onse to a 2 to 10 VDC or, with the addition of a 500
resistor, a 4 to
0 mA control in
ut from an electronic controller or
ositioner. The actuators must be
desi
ned so that they may be used for either clockwise or counter clockwise fail-safe
operation. Actuator shall open damper in <75 seconds per UL555
and shall sprin
closed in under 20 seconds. Actuators shall be UL A
roved, have a 5-
ear warrant
and be manufactured under ISO 9001 International Qualit
Control Standards.
Actuators shall be as manu
actured b
Belimo. Actuators with auxiliar
switches
ust be constructed to meet the re
uirement
or double insulation so an electrical
ground connection is not required to meet agency listings
Replacement Application
The number one “e
ual or better” re
uirement for use as a re
lacement for obsolete
defective motors is the UL555
listin
of the Belimo actuator with the damper for the
app
cat
on.
oca
aut
ty
av
ur
s
ct
on sets t
e requ
rements s
nce
has stated that they do not re
ulate replacements
Wiring Diagrams
rov
e over
oa
protect
on an
sconnect as requ
re
AUTI
Equipment Dama
ctuators may
e connecte
n para
ower consum
tion and in
ut im
edance must be observed.
Actuator may also be powered by 24 VD
roun
connect
on requ
re
ou
nsu
ate
Only connect common to neg. (–) leg of control circuits
For end position indication, interlock control,
an startup, etc.
FSAF24-SR-S US incorporates two built-in auxiliary switches
2 x SPDT, 7A resistive, 2.5A inductive 120/250 VAC, UL A
roved, one
witch is
xed at 10°, one is adjustable 30° to 90°.
Meets UL requirements without the need of an electrical
round
connect
The ZG-R01 500
resistor converts the 4 to 20 mA control si